Tlačová agentúra Slovenskej republiky v rámci projektu Digitalizácie archívu TASR zdigitalizovala stovky tisíc fotografií a negatívov, čím vzniklo viac ako 1,5 milióna digitálnych objektov. Výber z týchto fotografií editori autorsky upravujú a vydávajú v rámci spomienkového retro webu Vtedy.sk, ktorý sme dodali tlačovej agentúre na klúč vrátane vizuálu a technického riešenia.

Časová os

Spomienkový portál Vtedy.sk

Vtedy.sk je responzívny portál s redakčným systémom na mieru. Redakčný systém je postavený na frameworku Scala/Play, serverová časť napojená na digitalizované archívy TASR, z ktorých automatizovane importuje fotografie, je naprogramovaná v jazyku Python.

Návrh homepage

Dizajn webu

Našim zadaním bolo vytvorenie spomienkového retro webu, na ktorom sa môžu umiestniť státisíce digitalizovaných fotografií od roku 1945 až po súčasnosť. Webu, ktorý bude pôsobiť pamätnícky, ale zároveň moderne a súčasne. Pozrite si, ako sa nám to podarilo. Vtedy.sk je čistý elegantný web, vo farbách starého fotoalbumu. Pomerne silný dôraz má použité písmo - font Futura Round, ktorý je inšpirovaný geometrickým bezpätkovým písmom Futura vytvoreným v roku 1927 dizajnérom Paulom Rennerom.

Farby Vtedy.sk

Ako sa portál Vtedy.sk vyvíjal

Prvý vizuálny návrh rátal s tým, že by web mal byť veľkou galériou fotografií, do ktorého sa naimportuje viac než 600 tisíc fotografií a negatívov. Používateľ mal mať možnosť vyhľadávať fotografie podľa klúčových slov a pohybovať sa v rámci histórie cez časovú os v hornej časti obrazovky.

Na nasledujúcom obrázku vidieť prvú verziu vizuálu a pôvodný návrh loga.

Prvá verzia Vtedy.sk

Neskôr klient posunul koncept webu na článkový on-line magazín, v ktorom síce systém stále automatizovane importuje fotografie z digitalizovaných archívov, ale všetky fotografie prechádzajú redakčným spracovaním do formy článkov v rámci redakčného systému CMS.

Redakčný systém

V redakčnom systéme môžu redaktori vytvárať články, vyberať z importovaných fotografií z digitalizovaného archívu, prípadne pridať ďalšie obrázky a zostaviť článok, ktorý sa uverejní na Vtedy.sk. Systém je postavený na mieru vo frameworku Scala/Play.

Stručne o Vtedy.sk

  • Naša práca: koncept, grafický vizuál, responzívne HTML+CSS, redakčný systém Scala, backend Python
  • Realizácia: leto 2015
  • Klient: TASR, Tlačová agentúra Slovenskej republiky
  • Status: on-line
  • Linka: www.vtedy.sk

Fotogaléria

Finálnu verziu webu nájdete na www.vtedy.sk